Miasta: Oslo

Dodano: - 20994 raz(y) oglądano.

Miasta

Stolica kraju, do 1925 roku nosiła nazwę Christiana. Położona jest nad 100 kilometrowym Oslofiorden. Dynamiczny rozwój miasta datuje się od lat pięćdziesiątych naszego wieku. Wcześniej posiadało prowincjonalny charakter. Centrum miasta nie jest rozległe i z powodzeniem stolicę Norwegii można zwiedzać pieszo, zabudowa składa się z kilkupiętrowych budynków. Pozostałe dzielnice głównie mieszkalne składają się z indywidualnych drewnianych domów z ogródkami i ciągną się kilometrami wśród okolicznych wzgórz. Największą atrakcją miasta są rozliczne muzea, oraz usytuowanie nad fiordem wśród wzniesień i lasów. Oczywiście w Oslo istnieje gęsta sieć autobusów miejskich, tramwajów, kolej podziemna (T-bane), która posiada osiem linii częściowo podziemnych. Przeciwległe brzegi fiordu łączą liczne promy.

Oslo

Oslo pod każdym względem jest miastem bezpiecznym, jednak w okolicy dworców i portu należy zachować większą ostrożność, zwłaszcza wieczorem. Największym problemem dla turystów jest zaparkowanie samochodu, dlatego warto rozważyć komunikację alternatywną. Większość obiektów w Norwegii godnych obejrzenia znajduje się w znacznej odległości od Oslo, dlatego nie jest dobrym pomysłem zatrzymać się tu dłużej i robić dalsze i bliższe wycieczki. Zwiedzanie miasta rozpocząć najlepiej od dworca kolejowego Oslo S, skąd bierze początek najbardziej reprezentacyjna ulica Karl Johans gate. Przy niej znajdują się:

- katedra (Domkirke), otwarta w godz. 10-16, wstęp bezpłatny; - Parlament (Stortinget) - neoromański budynek wzniesiony w 1866 r.,

udostępniony do zwiedzania od lipca do połowy sierpnia, od poniedziałku do soboty w godz. 11-14, wstęp bezpłatny; - Teatr Narodowy (Nasjonalteateret), oddany do użytku w 1899 r.

- Uniwersytet - XIX-wieczne budynki klasycystyczne. Aulę uniwersytecką można zwiedzać bezpłatnie w lipcu od poniedziałku do piątku w godz. 12-14. Zakończenie Karl Johans gate jest otwartym parkiem, w którym na wzgórzu stoi Pałac Królewski (Det Kongelige Slott), wzniesiony w latach 1825-1848. Pałac nie jest udostępniony do zwiedzania, natomiast codziennie o godz. 13.30 można obejrzeć zmianę królewskiej warty.

Strona << | 1 | 2 | 3 | 4 | >>
Wiertarki Metale* Socjologia HDD Domy Psychologia
Page created in 0.049211 Seconds