Kategoria: Miasta

Teksty opublikowane w tej kategorii.

Miasta: Bergen

Autor: amicha

Miasta

Jest nieformalną stolicą zachodniej Norwegii. Położone 485 km. na zachód od Oslo, posiada bezpośrednie lotnicze, kolejowe i autobusowe połączenia ze stolicą. Reklamowane jest jako brama wypadowa do fiordów zachodniego wybrzeża. Atmosfera miasta jest niepowtarzalna i pełna uroku. Bergen zostało założone w 1070 roku przez króla Olafa III Spokojnego. Najciekawszą częścią miasta jest Bryggen, będące starą kupiecką dzielnicą z drewnianymi domami z XVIII w., znajdującymi się na światowej liście dziedzictwa UNESCO, zbudowaną staranie według regularnego planu. Bryggen szczególnie pięknie wygląda oświetlona nocą. Z góry Floyen (wjazd kolejką za 35 NOK) rozciąga się rozległy widok na miasto i port. Niemałą atrakcją jest targ rybny na Torget.

» Cały artykuł: 'Bergen' (2503 B więcej) Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku

Miasta: Kongsberg

Autor: Amicha

Miasta

Może stanowić cel jednodniowej wycieczki z Oslo, leży 81 km. na zachód od stolicy. Miasto zawdzięcza swój rozwój kopalniom srebra, które intensywnie eksploatowano od XVII w. do 1805 r. Z tego okresu pochodzi niezwykły, największy barokowy kościół w Norwegii, wstęp 15 NOK. Wnętrze kościoła zostało podzielone na kilka części przeznaczonych dla poszczególnych stanów: od loży królewskiej po część dla biedoty miejskiej. Obok kościoła mieści się Muzeum Górnictwa (Norsk Bergverksmuseum), wstęp 20 NOK. Obiekt posiada bogatą kolekcję wyrobów z tutejszej mennicy królewskiej. Na drugim brzegu Lagen zlokalizowany jest skansen w Lagdalmuseet, wstęp 40.

» Cały artykuł: 'Kongsberg' (562 B więcej) Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku

Miasta: Lillehammer

Autor: Amicha

Miasta

Położone nad największym norweskim jeziorem Mjosa, w odległości 170 km. na północ od Oslo. Było w 1994 r. miejscem XVII zimowej olimpiady. Jest to słynny ośrodek sportów zimowych, z długimi tradycjami, posiadający wszechstronne zaplecze. Posiada trzy skocznie narciarskie z wyciągami krzesełkowymi, stadion zimowy, liczne trasy narciarskie o łącznej długości ponad 30 km. Będąc w mieście warto obejrzeć skansen Maihaugen, wstęp 60 NOK. Maihaugen to największy tego typu obiekt w Norwegii i w całej Skandynawii. Umieszczono w nim ok. 130 budynków. Do interesujących należy kościół z Garmo XII w., plebania z XVII w., dwie kompletne z XVII w. farmy liczące po kilkanaście budynków, muzeum rzemiosła i wystawy folklorystyczne.

» Cały artykuł: 'Lillehammer' (776 B więcej) Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku

Miasta: Fredrikstad

Autor: Amicha

Miasta

Położone 88 km. na południe od Oslo przy ujściu Glommy do Oslofiorden, w pobliżu granicy szwedzkiej. Niewątpliwie jest to miasto z najlepiej zachowanym układem urbanistycznym i fortyfikacjami pochodzącymi z XVI w., wzniesione na polecenie duńskiego króla Fryderika II (od jego imienia wywodzi się nazwa miasta). Fortyfikacje miały zabezpieczyć Norwegię, związaną wówczas unią z Danią, przed atakami pobliskiej Szwecji. Twierdza zwana Gamlebyen, położona nad wschodnim brzegiem Glommy, z pozostałych stron otoczona jest bastionami z armatami i fosami. Warto wybrać się pieszo (10 min.) do fortu Kogsten, aby podziwiać panoramę.

» Cały artykuł: 'Fredrikstad' (351 B więcej) Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku

Miasta: Oslo

Autor: Amicha

Miasta

Stolica kraju, do 1925 roku nosiła nazwę Christiana. Położona jest nad 100 kilometrowym Oslofiorden. Dynamiczny rozwój miasta datuje się od lat pięćdziesiątych naszego wieku. Wcześniej posiadało prowincjonalny charakter. Centrum miasta nie jest rozległe i z powodzeniem stolicę Norwegii można zwiedzać pieszo, zabudowa składa się z kilkupiętrowych budynków. Pozostałe dzielnice głównie mieszkalne składają się z indywidualnych drewnianych domów z ogródkami i ciągną się kilometrami wśród okolicznych wzgórz. Największą atrakcją miasta są rozliczne muzea, oraz usytuowanie nad fiordem wśród wzniesień i lasów. Oczywiście w Oslo istnieje gęsta sieć autobusów miejskich, tramwajów, kolej podziemna (T-bane), która posiada osiem linii częściowo podziemnych. Przeciwległe brzegi fiordu łączą liczne promy.

» Cały artykuł: 'Oslo' (8216 B więcej) Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku
Wiertarki Metale* Socjologia HDD Domy Psychologia
Page created in 0.092049 Seconds